wtorek, 21 kwietnia 2015

TOP LISTA, czyli 10 ulubionych produktów

Zapewne każdy z Was ma swoje ulubione produkty, przyprawy bez których nie wyobraża sobie swojej diety. Dzisiaj postanowiłam podzielić się z Wami listą produktów, które stanowią bazę mojego sposobu odżywiania.

1. PŁATKI OWSIANE

Na pierwszym miejscu bez cienia wątpliwości znajdują się płatki owsiane jako cenne źródło białka. Co ważne nie te błyskawiczne, ani górskie tylko zwykłe, nieprzetworzone. Zawarty w nich owies posiada więcej rozpuszczalnego błonnika niż inne ziarna przez co zaspokaja nasz głód na dłużej. Osobiście preferuję płatki owsiane w postaci owsianki lub jako dodatek do jogurtu, ale stanowią także świetną alternatywę dla wysokokalorycznej panierki w postaci bułki tartej smażonej na głębokim oleju.




2. ORZECHY

Orzechy, takie jak włoskie, pekan, nerkowca, macadamia, migdały, pistacje są pełne błonnika, białka oraz wielu witamin i minerałów. Warto zauważyć, że orzechy zawierają sporą ilość kwasów tłuszczonych omega-3 i przeciwutleniaczy. Pomagają one zapobiegać chorobom serca i utrzymać zdrowy poziom cukru we krwi i cholesterolu. Mała garść orzechów stanowi świetną przekąskę w ciągu dnia, a także może powstrzymać apetyt na mniej zdrową żywność. Możemy jeść je same lub wykorzystać jako dodatek do płatków owsianych i jogurtu.



3. SUSZONE OWOCE

Jeśli masz ochotę na słodycze sięgnij po suszone owoce. Zwłaszcza teraz na wiosnę, kiedy brakuje nam witamin i minerałów. To prawda, że maja sporo kalorii, ale i tak o połowę mniej niż ciastko czy czipsy. Suszone owoce pomogą nam odzyskać kondycję fizyczną i umysłową.





4. PESTKI

Nasiona są cennym źródłem błonnika, białka, witamin i minerałów. Sezam, słonecznik i dynia stanowią wspaniałe przekąski lub możemy je dodać do płatków śniadaniowych, jogurtu czy sałatki.



5. CYNAMON

Cynamon nadaje smak żywności bez dodawania tłuszczu soli i cukru, a także wykazano, że przyczynia się on do obniżenia poziomu cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą. W sklepach mamy do czynienia z cynamonem chińskim jednak najwyższej jakości przyprawę uzyskuje się z kory cynamonowca cejlońskiego. Podstawowa różnica miedzy obiema odmianami polega na zawartości kumaryny. Znacznie więcej tego składnika rozrzedzającego krew zawiera cynamon chiński, nazywany także casją, dlatego należy go stosować z umiarem w porównaniu z prawdziwym cynamonem cejlońskim. Ponadto cynamon cejloński ma bardziej intensywny, lekko korzenny aromat, a jego smak jest bardziej słodki, porównując z cynamonem chińskim, który pozostawia w ustach gorzki smak.




6. ŁOSOŚ

Posiada wysoką zawartość rozsławionych kwasów tłuszczowych Omega-3, które chronią nasze serce, układ krążenia i skutecznie likwidują stany zapalne, takie jak reumatyzm. Łosoś ma wspaniałe soczyste mięso o charakterystycznym, wyraźnym smaku. Osobiście przyrządzam go na patelni grillowej z dodatkiem oliwy lub w wersji wędzonej jako dodatek do kanapek. Koniecznie powinien być skropiony sokiem z cytryny, aby nadać mu wyraźniejszy smak. Nie zapominajmy jednak, że łosoś jest tłustą rybą morską, zatem jego kaloryczność znajduje się na dość wysokim poziomie i należy spożywać go z umiarem.




7. CZARNY RYŻ

Uwielbiam go za łagodny, orzechowy smak. Jest on zdrowszą alternatywą dla białego ryżu (zawiera znacznie mniej cukru i sodu, a znacznie więcej witamin z grupy B, wapnia, magnezu, żelaza i cynku). Gotuje się go dość długo, gdyż aż 40 minut, ale jest wart zachodu. Przyrządzam go z grillowanymi warzywami oraz łososiem.




8. WARZYWA

W tym miejscu chyba nie muszę nikogo przekonywać do jedzenia warzyw. Wspomnę tylko, że dziennie powinniśmy spożywać przynajmniej 5 porcji warzyw. Możemy je jeść do woli bez obaw o naszą sylwetkę.




9. JOGURTY

Ze względu na dużą zawartość wapnia wzmacnia kości, jest łatwo przyswajalny, korzystnie wpływa na florę bakteryjną naszego przewodu pokarmowego. Może być spożywany sam lub jako dodatek do zup, sałatek, deserów. Poprawia stan naszej skóry, a na dodatek dostępny jest przez cały rok. Zaleca się spożywać co najmniej raz dziennie porcję jogurtu naturalnego zmieszanego ze zbożami. Ma to związek z jego wpływem na florę jelitową. Pamiętajmy jednak, aby wybierać jogurty naturalne, gdyż te smakowe zawierają dużą ilość cukru, a owoce znajdują się w nich w ilości śladowej. Jeżeli mamy ochotę możemy posłodzić jogurt łyżeczką miodu.

10. KAWA

Niektórzy naukowcy dowodzą jej szkodliwego działania na nasze zdrowie, osobiście jednak uważam, iż pita w odpowiednich ilościach może korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Wykazano, iż picie do 3 filiżanek dziennie może mieć dobroczynny wpływ. Wiem, że to może nie jest najlepszy zwyczaj, ale ja właśnie od niej zaczynam dzień i stanowi to mój rytuał. Poniżej kilka zalet płynących z picia kawy:
- udowodniono, że regularne picia kawy ma działanie pobudzające, sprawia, że mamy więcej chęci do działania,
- kawa poprawia nastrój oraz zmniejsza bóle głowy, stąd zawartość kofeiny w wielu preparatach o działaniu przeciwbólowym,
- kofeina pomaga zredukować ból mięśni podczas ćwiczeń, co sprawia, że jesteśmy w stanie wykonywać je dłużej i bardziej efektywnie,
- pozostałe korzyści to m.in. zmniejsza ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych, zachorowania na chorobę Parkinsona, obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz